25STR618C
About this item
Description
The 25STR618C 31 tube model packs a punch with an output rating of 3830 BTU's.
Kartell K-Rail Chrome Straight Bar Heated Towel Rail 600mm x 1800mm
  • 5 Year guarantee against all manufacturing defects
  • 31 tube heated towel rail
  • Vertical ladder style
  • Mild steel construction
  • Chrome plated
  • Tube diameter: 25mm
  • Max operating pressure: 7bar
  • Output (BTU) at Δt60°C: 3830
  • Supplied with everything required for fixing to the wall
  • Valves not supplied - see accessories tab
  • Weight: 17.2kg
  • Dimensions
  • Width: 595mm
  • Depth: 30mm
  • Height: 1800mm
  • Tapping centres: 555mm
Consider carefully who you should buy your Kartell K-Rail Chrome Straight Bar Heated Towel Rail from
Specifications
Dimensions
  • Width: 595mm
  • Depth: 30mm
  • Height: 1800mm
  • Tapping centres: 555mm